Reklam engelleyici kullanıyorsunuz, destek için kapatmanızı rica ederiz

Duyurular

AkorBul Aracı ve Makamsal Farklılıklar

Arkadaşlar selam,

Bir kullanıcımızdan aldığımız bir mail üzerine bu sayfayı hazırlamaya karar verdik.

Sitemize eklediğimiz şarkıların bazıları Nihavend Makamı ya da Hicaz Makamında olabilir. Bu gibi durumlarda şarkılardaki armoni de değişeceği için akorlarda da değişiklikler olacaktır. Ancak sitedeki "Alabileceği Akorlar" özelliği bu makamsal farklılıkları baz almıyor; batı müziği sistemine entegre olarak çalışıyor.

Örnek verecek olursak, Deniz Tekin'in cover yaptığı Ayrılık şarkısı (https://akorculuk.com/akorlar/573/deniz-tekin/ayrilik-akor) Nihavend makamındadır ve karar sesi Fa'dır, fakat bizim sayfada verdiğimiz "Alabileceği Akorlar" bilgisi batı müziği sisteminde tonu F minor olan bir şarkıymış gibi verilmiştir. Batı müziğinde tonu F minor olan bir şarkı Cm akorunu alırken, Nihavend makamında karar sesi Fa olan bir şarkı C akorunu alır; nitekim şarkı içerisinde C akorunun olduğunu da görebilirsiniz.

Aşağıda karşılaştımalı bir örnek bulabilirsiniz;
Nihavend Makamı
La Minor - Aldığı sesler: A B C D E F G# A

Batı Müziği Sistemi
La Minor - Aldığı sesler: A B C D E F G A

Gördüğünüz gibi Nihavent makamında dizinin 7. sesi yarım ses daha incedir, akorlardaki farklılığın sebebi de buradan kaynaklanmaktadır.

Akor olarak bakacak olursak;
Nihavend Makamı
La Minor - Aldığı akorlar: Am Bdim C Dm E F G#dim Am

Batı Müziği Sistemi
La Minor - Aldığı akorlar: Am Bdim C Dm Em F G Am

Nihavend makamı ile ilgili ayrıca bir Akorbul aracı hazırladık bu sayfaya ulaşmak için tıklayınız

Akorları gösterdiğimiz sayfalarda "Orjinal Ton" bilgisini verdiğimiz kısıma, eğer şarkıda herhangi bir makamsal farklılık varsa bunu da zaman içerisinde ekleyeceğiz.akorculuk.com